Glasbene šole
Glasbene šole
Vzgojno dejavnost Cerkve ob ustanovah, ki predstavljajo redno šolsko pot, lepo dopolnjuje tudi 5 glasbenih šol. Obiskuje jih skoraj 1.000 otrok. Če smo natančni, jih je v šolskem letu 2015/2016 točno 978. Učijo se praktično vseh inštrumentov, ki si jih je moč zamisliti. Tako lahko med njimi najdemo klavir, orgle, harmoniko, diatonično harmoniko, violino, violo, violončelo, kontrabas, kitaro, citre, cimbale, harfo, kljunasto flavto, prečno flavto, klarinet, saksofon, trobento, pozavno, rog, tolkala. Poleg vseh inštrumentov so tu seveda še petje in jazz petje ter teoretični predšolska glasbena vzgoja, glasbena pripravnica, nauk o glasbi, solfeggio. Poleg glasbe in vseh orkestrov pa ne smemo pozabiti niti na predšolsko plesno vzgojo, plesno pripravnico, baletno pripravnico in balet.
NOVICE
Letošnji vpis v prvi letnik Škofijske gimnazije Vipava je podoben lanskemu in bomo tako v šoli imeli tri oddelke. So pa na razpolago še prosta mesta. Vabimo vse, ki se nam želite pridružiti, da do 25. aprila 2018 prenesete svojo prijavnico k nam. Tudi v najmanjšem katoliškem dijaškem domu imamo še prosta mesta. Lepo povabljeni […]
Zavod sv. Stanislava je v začetku novembra gostil 90. generalno zasedanje Evropske zveze katoliških šol (CEEC – Comité Européen d’Enseignement Catholique). Udeleženci – predstavniki delovnih teles, odgovornih za šolstvo, znotraj škofovskih konferenc ali posebnih neodvisnih institucij – so se tokrat prvič sestali v Sloveniji.
Slomškov zavod in Škofijska gimnazija sta dopolnila 20 let, vrtec Montessori, Dijaški dom ter Glasbena in baletna šola A. M. Slomška pa 10 let obstoja. Osrednjo slovesnost ob teh lepih obletnicah so v Mariboru pripravili 19. oktobra, ko so se na slavnostni akademiji zbrali učenci, zdajšnji in nekdanji dijaki, zaposleni, starši in številni gosti.
DOGODKI
KNJIŽNICA
Teden vzgoje: Svetovno vzgojno zavezništvo
Brošura z razmišljanji za 4. teden vzgojeV okviru tedna vzgoje v začetku septembra DKPS pripravi tudi brošuro z razmišljanji namenjenimi razmisleku o lastnem pedagoškem poklicu in spodbudami k poglobitvi predanosti svojemu poslanstvu. V skladu z rdečo nitjo tedna vzgoje 2021, ki poudarja, da smo vsi poklicani k prispevanju svojega delčka v mozaiku vzgojnega okolja mladih ljudi, svoje misli delijo tako študentka pedagoške fakultete, učiteljica, profesor, ravnateljica, mama, oče, dedek, minister, duhovnik in škof.
Svetovno vzgojno zavezništvo
Gradiva pobude papeža FrančiškaJeseni 2019 je papež Frančišek pričel s pobudo Svetovnega vzgojnega zavezništva, ko je predstavil potrebo po sklenitvi svetovnega dogovora o vzgoji. V pripravi na svetovno srečanje, načrtovano za pomlad 2020 so bila pripravljena delovna gradiva. Srečanje je bilo zaradi pandemije prestavljeno na jesen 2020 v virtualni obliki. Kljub temu tematika ostaja aktualna, v gradivo pa sta poleg delovnega dokumenta tudi nagovora papeža Frančiška s predstavitve pobude ter govora na srečanju jeseni 2020.
Zasebno šolstvo za skupno dobro
ZbornikInštitut za raziskovanje in evalvacijo šolstva (IREŠ) je meseca junija v sodelovanju z ravnatelji zasebnih šol in starši izdal zbornik Zasebno šolstvo za skupno dobro. Zbornik kritično osvetljuje odločbo ustavnega sodišča, opozarja na nekatere nenatančnosti v javni razpravi, se posveča konceptualnim vprašanjem javnega in zasebnega, predstavlja Montessori pedagogiko in se precej podrobno poglobi v primer Švedske, ki je bil izpostavljen tudi v zborniku Komu je napoti kakovostno javno šolstvo, ki ga je izdal Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ).