Gradiva portala

Teden vzgoje: Svetovno vzgojno zavezništvo

Brošura z razmišljanji za 4. teden vzgoje

V okviru tedna vzgoje v začetku septembra DKPS pripravi tudi brošuro z razmišljanji namenjenimi razmisleku o lastnem pedagoškem poklicu in spodbudami k poglobitvi predanosti svojemu poslanstvu. V skladu z rdečo nitjo tedna vzgoje 2021, ki poudarja, da smo vsi poklicani k prispevanju svojega delčka v mozaiku vzgojnega okolja mladih ljudi, svoje misli delijo tako študentka pedagoške fakultete, učiteljica, profesor, ravnateljica, mama, oče, dedek, minister, duhovnik in škof.

Teden_vzgoje.pdf
gradivo portala

Svetovno vzgojno zavezništvo

Gradiva pobude papeža Frančiška

Jeseni 2019 je papež Frančišek pričel s pobudo Svetovnega vzgojnega zavezništva, ko je predstavil potrebo po sklenitvi svetovnega dogovora o vzgoji. V pripravi na svetovno srečanje, načrtovano za pomlad 2020 so bila pripravljena delovna gradiva. Srečanje je bilo zaradi pandemije prestavljeno na jesen 2020 v virtualni obliki. Kljub temu tematika ostaja aktualna, v gradivo pa sta poleg delovnega dokumenta tudi nagovora papeža Frančiška s predstavitve pobude ter govora na srečanju jeseni 2020.

Svetovno-vzgojno-zavezništvo.pdf
gradivo portala

Zasebno šolstvo za skupno dobro

Zbornik

Inštitut za raziskovanje in evalvacijo šolstva (IREŠ) je meseca junija v sodelovanju z ravnatelji zasebnih šol in starši izdal zbornik Zasebno šolstvo za skupno dobro. Zbornik kritično osvetljuje odločbo ustavnega sodišča, opozarja na nekatere nenatančnosti v javni razpravi, se posveča konceptualnim vprašanjem javnega in zasebnega, predstavlja Montessori pedagogiko in se precej podrobno poglobi v primer Švedske, ki je bil izpostavljen tudi v zborniku Komu je napoti kakovostno javno šolstvo, ki ga je izdal Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ).

Zasebno-solstvo-za-skupno-dobro.pdf
gradivo portala

Vzgoja in izobraževanje danes in jutri: obnavljajoča se vnema

Sklepna izjava kongresa

Sklepna izjava Kongregacije za katoliško vzgojo ob svetovnem kongresu katoliškega šolstva, ki je bil v Rimu in Castel Gandolfu od 18. do 21. novembra 2015.
Kako je potekal kongres in priprave nanj? Kateri so izzivi, s katerimi se srečuje katoliško šolstvo? Kakšno je sporočilo papeža Frančiška?

Sklepna-izjava.pdf
gradivo portala

Onkraj klasične šolske ustanove

Knjiga

Knjiga Onkraj klasične šolske ustanove ponuja dva odgovora na vprašanje, kako preseči tradicionalno oz. klasično šolsko ustanovo. Prvi prihaja iz antike, kjer so bili prvi kristjani tisti, ki so s svojim načinom življenja dopolnili klasično grško kulturo, čeprav so na institucionalni ravni ohranili njene bistvene poteze in lastnosti. Kljub temu krščanska vzgoja v izvornem pomenu presega okvire helenistične šole kot ustanove. Drugi primer, ki je bližji našemu času in prostoru, pa pokaže, kako se v ameriškem univerzitetnem okolju pojavljajo pobude za premislek vloge izobraževanja v kontekstu digitalne dobe. Tudi tu se izraža odmik od klasične institucionalne pedagogike. Delna prevoda tako izhajata iz dveh popolnoma različnih kontekstov, ki pa vendarle nosita enako sporočilo.

Onkraj-klasicne-solske-ustanove.pdf
gradivo portala

Poslanstvo katoliških šol – odgovor na sodobne izzive

Sklepna izjava mednarodnega simpozija

Ob zaključku mednarodnega simpozija z naslovom »Poslanstvo katoliških šol – odgovor na sodobne izzive« so udeleženci na zadnjem plenarnem zasedanju 28. novembra 2014 sprejeli skupno izjavo, s katero so začrtali smer, ki naj ji sledijo katoliške vzgojno-izobraževalne ustanove.

Sklepna-izjava-simpozija-Poslanstvo-katoliških-šol.pdf
gradivo portala
več dokumentov