Teden vzgoje: Svetovno vzgojno zavezništvo

Brošura z razmišljanji za 4. teden vzgoje

V okviru tedna vzgoje v začetku septembra DKPS pripravi tudi brošuro z razmišljanji namenjenimi razmisleku o lastnem pedagoškem poklicu in spodbudami k poglobitvi predanosti svojemu poslanstvu. V skladu z rdečo nitjo tedna vzgoje 2021, ki poudarja, da smo vsi poklicani k prispevanju svojega delčka v mozaiku vzgojnega okolja mladih ljudi, svoje misli delijo tako študentka pedagoške fakultete, učiteljica, profesor, ravnateljica, mama, oče, dedek, minister, duhovnik in škof.

Teden_vzgoje.pdf
gradivo portala

Svetovno vzgojno zavezništvo

Gradiva pobude papeža Frančiška

Jeseni 2019 je papež Frančišek pričel s pobudo Svetovnega vzgojnega zavezništva, ko je predstavil potrebo po sklenitvi svetovnega dogovora o vzgoji. V pripravi na svetovno srečanje, načrtovano za pomlad 2020 so bila pripravljena delovna gradiva. Srečanje je bilo zaradi pandemije prestavljeno na jesen 2020 v virtualni obliki. Kljub temu tematika ostaja aktualna, v gradivo pa sta poleg delovnega dokumenta tudi nagovora papeža Frančiška s predstavitve pobude ter govora na srečanju jeseni 2020.

Svetovno-vzgojno-zavezništvo.pdf
gradivo portala

Z besedo na poti: dodatne jezikovne dejavnosti

Erasmus+ KA2: Language in Motion

Knjižica je rezultat projekta evropskega programa Erasmus KA2 – Sodelovanje za inovacije in izmenjavo dobrih praks z naslovom Language in Motion in ponuja podroben opis dejavnosti, kot so novinarski krožek, debatni krožek, retorika, dramski krožek itd. na Škofijski gimnaziji Vipava in na Liceju Pierre Termier v Grenoblu.

Z-besedo-na-poti_Dodatne-jezikovne-dejavnosti.pdf

Učenje v naravi

Erasmus+ KA1: Strokovno osebje za učinkovito šolo

Učenje v naravi ponuja številne možnosti, da naravno okolje postane učno okolje. Vse več vrtcev in šol se zaveda pomembnosti uporabe različnih metod poučevanja. Učenje s celim telesom je za številne način, s katerim lahko združijo gibanje, znanje in naravno okolje. S kombiniranjem tradicionalne učilnice z razširjeno učilnico (zunanjim prostorom) imamo možnost, da pri učencih vzbudimo zanimanje in motiviranost.

Učenje-v-naravi.pdf

Zasebno šolstvo za skupno dobro

Zbornik

Inštitut za raziskovanje in evalvacijo šolstva (IREŠ) je meseca junija v sodelovanju z ravnatelji zasebnih šol in starši izdal zbornik Zasebno šolstvo za skupno dobro. Zbornik kritično osvetljuje odločbo ustavnega sodišča, opozarja na nekatere nenatančnosti v javni razpravi, se posveča konceptualnim vprašanjem javnega in zasebnega, predstavlja Montessori pedagogiko in se precej podrobno poglobi v primer Švedske, ki je bil izpostavljen tudi v zborniku Komu je napoti kakovostno javno šolstvo, ki ga je izdal Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (SVIZ).

Zasebno-solstvo-za-skupno-dobro.pdf
gradivo portala

Učinek naravoslovja na družbo

Zbirka naravoslovnih učnih enot

V okviru Erasmus+ projekta Učinek naravoslovja na družbo, v katerem sta sodelovali Škofijska klasična gimnazija in Sint-Calasanzinstituut iz Nijlena v Belgiji, so učitelji naravoslovja obeh šol pripravili 62 učnih enot kemije, biologije in fizike, namenjenih predvsem laboratorijskemu pouku ali krožkom. Učne enote so izdane v zbirki, ki je prostodostopna in jo lahko uporabljate pri svojem delu.

Zbirka-naravoslovnih-enot.pdf
več dokumentov